Marija Marija Marija

🎃 Палачинки од тиква 🎃

палачинки од тиква - Хедер
Палачинки од тиква

Моите палачинки од тиква се уште еден топол есенски појадок (или ужина) што ќе го исполни домот со неверојатно пријатна миризба. Како и сите останати мои рецепти, така и овие палачинки од тиква се прават многу лесно и брзо и поважно, многу се вкусни и здрави.

Плус доколку имате „picky eater“ дома, ова е супер начин да му подметнете тиква во оброкот. А тиква е еден од поздравите зеленчуци што секој треба да го јаде (во рецептите подолу има детално и зошто)! Чисто за инспирација, овде ви оставам уште неколку рецепти од тиква што може да ви се најдат:

Така, овие палачинки од тиква се супер за секоја сезона, ама особено се погодни во есен и зима, да ве стоплат и срцето и домот.

pumpkin pancakes

A pumpkin a day keeps the goblins away 🤣

Воздушести и меки, со топол но уникатен есенски вкус, овие палачинки од тиква се одличен викенд појадок што дефинитивно мора да го направите. А доколку ви снема тиква, еве иснпирација за друг вкус на палачинки, имам многу 😍

Како да ги направите овие палачинки од тиква?

Брзо и лесно – во 1 сад. Она што е најважно да имате е нелепливо тавче за палачинки. Толку! Сите состојки ги мешате во еден сад, печете и додавате топинзи. Деталниот рецепт го имате подолу, а целата постапка ја имате кај мене во reels на инстаграм.

палачинки од тиква

Инаку, овие палачинки од тиква можете многу лесно да ги направите протеински – се што треба да направите е наместо 1 шоља овесно брашно, да ставите 1/2 шоља брашно и дозерка протеин. Доколку смесата е ретка, додавајте овесно брашно по потреба.

Тиквата сама по себе нема многу протеини, но доколку ги послужите со семки од тиква и срца коноп, уште повеќе ќе ја зголемите протеинска вредност.

Инаку од дозата во рецептов излегуваат 2 порции или вкупно 8 поголемки палачинки (по 4 од лице).

Со што да ги послужите?

Јас ги правев неколку пати и секој пат ги пробував со различен топинг.

Супер одат со јаворов сируп, семе од коноп, пекани (а во тестото додадов ореви) и чачао парчиња. Исто така, одлична комбинација е со путер од бадем и боровница. А ги пробав и со путер од кикирики и мандарина (чудно но многу вкусно есенско комбо).

Инаку, одлични се да ги јадете и без ништо, поради тоа што сами по себе имаат супер вкус. Исто така, можете да ги искомбинирате со протеински јогурт и кокос или буквално со што ви падне на памет.

palachinki od tikva

(‼️) Како и за повеќето палачинки, и за овие е важно да ги печете на нелепливо тавче. 

Доколку си љубител на палачинки и сакаш да пробуваш нови вкусови, тогаш овие палачинки од тиква се must-try! Те охрабрувам да ги направиш, бидејќи се навистина вкусни, лесни и здрави. Доколку ги направиш, тагни го мојот инстаграм профил @marijamarijamarija или остави ми коментар под овој пост.

🎃 Палачинки од тиква 🎃

Време на подготовка5 minutes
Време на готвење10 minutes
Вкупно време15 minutes
Порции: 2
Автор: Марија Марија Марија

Oпрема

 • нелепливо тавче за палачинки

Состојки

 • 1 шоља Овесно брашно
 • ½ к.л. Цимет
 • ¼ к.л. Ѓумбир во прав
 • ¼ к.л. Сол
 • 1 к.л. Прашок за печиво
 • шоља Пире од тиква сварена и испасирана тиква
 • шоља Млеко додавајте постепено за да ја утврдите густината
 • 2 с.л. Јаворов сируп или засладувач по желба
 • шоља Ореви, здробени опционално

Инструкции

 • Ставете ги сите состојки во подлабок сад и убаво промешајте.
 • Загрејте нелепливо тавче запалачинки и ставајте од смесата во големина којашто сакате.
 • Печете отприлика 2 минути од страна или додека да се појават меурчиња.
 • Завртете и печете од другата страна.
 • Послужете со додатоци и топинзи по избор.

Вкупно парчиња: 8
(препорачана порција: 4 парчиња)
Нутритивни вредности од порција (** без додатоци):
Калории: 200 kcal
Протеини: 8,7 гр.
Јаглехидрати: 37,4 гр.
Масти: 3 гр.
Влакна: 5,1 гр.
Омега-3, многу антиоксиданси, магнезиум

* Јас користам мерилки, ви препорачувам да набавите, многу се корисни а воопшто не се скапи. 
** с.л. = супена лажица - ќе го користам како кратенка
*** Нелепливо тавче овде игра клучна улога 

‼️Сите фотографии се оригинални, направени од страна на МаријаМаријаМарија, и истите не смеат да се користат без претходно одобрување. Доколку сакате да користите некои од моите фотографии, слободно исконтактирајте ме 💌 .

2 thoughts on “🎃 Палачинки од тиква 🎃”

Comments are closed.