Marija Marija Marija

Банана и сите нејзини придобивки

банана - Хедер

Во овој водич ќе прочитате:

банана

Банана или вашата исцелителна централа

Банана е едно неверојатно здраво, вкусно и моќно свежо овошје што можете да го изедете. Фактот што е релативно лесно достапна и евтина, и особено важно, лесна за чување и складирање – ја прави одличен избор за секој што сака да се храни здраво. Но, поважно, бананата има неверојатни придобивки за вашето здравје. Еве дел од нив:

🤕 Важна храна за мозокот;
😵 Помага во намалување на анксиозност и депресија;
🥴 Се бори до габични инфекции и инфекции на уринарниот тракт;
🤒 Ја намалува инфламацијата предизвикана од патогените;
😵‍💫 Помага во балансирање на шеќерот во крвта;
😶‍🌫️ Помага во реизградба на невротрансмитерите;
🤮 Го смирува гастроинтестиналниот тракт и нервите;
🥱 Придонесува во справување со нарушувањата во спиењето;

🍌 Има aнти-вирусни и анти-бактериски својства;
🍭 Содржи клучна глукоза и е неверојатен прeбиотик;
🧽 Ја подобрува абсорбирачката функција на црниот дроб;

🌿 Богата со калциум, калиум и аминокиселини;
🪨 Може да помогне во превенција на создавање на камења во бубрезите;
🧠 Може да го намали ризикот од мозочен удар;
💪🏻 Им помага на мускулите да работат подобро;

Банана за среќно и здраво меше

Ова неверојатно моќно жолто овошје е важен извор на пребиотици. Тоа се јаглехидрати коишто не се варат, но се извор на храна за попопуларните пробиотици. А тоа се добрите бактерии кои се наоѓаат во вашите црева. Бананите најдобро се абсорбираат кога се целосно жолти, делумно тврди и со малку кафени точки на лушпата. А еве уште неколку придобивки од јадењето банана, или како бананата ќе му помогне на вашиот стомак и тело:

👁 Помага во третманот на некои гастроинтестинални инфекции;
💩 Го олеснува синдромот на нервозно дебело црево (IBS);
😵‍💫 Може да ги намали стомачните грчеви и нарушувања поврзани со стрес;
🥛 Помага во намалување на нетолеранцијата на лактоза;
👌🏻 Може да олесни некои симптоми на алергија;
🦠 Пробиотиците може дури и да помогнат настинките и грипот да бидат послаби;
🍌 Бананата може да ви помогне да се вратите во нормала после напорен тренинг...


Сите витамини и минерали во една банана

Витамин Б6

Витамин Ц

Една средна банана ви дава околу четвртина од витаминот Б6 што треба да го добивате секој ден. Со тоа, редовното консумирање на банана, го помага метаболизмот. Исто така, овој витамин игра важна улога во развојот на мозокот за време на бременоста и детството, како и во здравјето на имунолошкиот систем.

Потребно е да целите кон дневен внес на витамин Ц помеѓу 75-90 милиграми. Така, со околу 10 милиграми, една банана наутро, ќе ве однесе на добар пат. Витаминот Ц помага да се заштитите од штетата од слободните радикали. Тоа се реакции на нашето тело на храната што ја јадеме, чадот од цигарите, пестицидите и другите потенцијално штетни работи. Витаминот Ц, исто така, му помага на вашиот имунолошки систем да работи подобро.

банана овошје занзибар

Моќниот калиум

Една средна банана обезбедува 450 милиграми, што е 13% од дневните потреби. Овој минерал игра многу значајна улога за здравјето на срцето. Храната богата со калиум помага во управувањето со крвниот притисок бидејќи ви помага да се ослободите од повеќе натриум кога мокрите. Калиумот исто така ги релаксира ѕидовите на вашите крвни садови, што помага во намалување на крвниот притисок.

Диететски влакна

Поголемиот дел од влакната во бананите се растворливи влакна. Тие помагаат во контролата на холестеролот и крвниот притисок и намалување на воспалението. Една зрела бананаобезбедува 3 грама диететски влакна. Тоа е околу 10% од она што ви треба секој ден.

Витамин А

Овој витамин е добар за вашиот вид и може да ве заштити од рак. Една банана има 64 единици или 2% од дневните потреби од овој витамин.

Магнезиум

Помага во контролирање на крвниот притисок и шеќерот во крвта и ги одржува вашите коски силни. Една средна банана ви обезбедува 8% од потребната количина на магнезиум.

Научивме зошто, сега да научиме како да јадеме банана

Океј, сигурна сум дека не ви треба водич како да јадете банана, но сепак можеме да наброиме како, и во што се можете да употребите банана.

Бананата е едно од ретките овошја (а можеби и единствено) што можете да го консумирате секако. А, под секако мислам, СЕКАКО. Свежа сама по себе, без никаков проблем поради нејзината градба и можноста да си ја држите и јадете дури и кога сте во движење. Како база на смути – свежа или замрзната за поголема густина и кремавост. Замрзната, во форма на сладолед. Во комбинација со друго свежо овошје. Како додаток на вашата овесна каша, чиа пудинг, пудинг од лен или гранола.

Веганска замена за јајце

Бананата, освен тоа што можете да ја јадете свежа и смрзната, таа, заедно со чиата, лененото семе и аквафабата, исто така е замена за јајце во печива, колачи и лебови. Одовде, бананата лесно можете да ја консумирате во палачинки, банана лепчиња, различни видови на мафини, пудинзи, колачиња и што уште не!

banana fruit bowl
banana muffins

Не се плашете од шеќерот во овошјето

Многу луѓе (многу често) се загрижени дека овошјето (особено она со повеќе шеќер како што е бананата) може да дебелее. Факт е дека најголем број од овошјето содржи околу 90% јаглехидрати, што значи дека тие се богати со шеќер. НО (многу важно), овошјето претставува суштински дел од балансираната исхрана, бидејќи обезбедува витални нутритивни придобивки. Значи шеќерот од овошјето му треба на вашето тело за да го претвори во енергија и да може нормално да функционира. Фруктозата исто така му треба и на вашиот мозок за да може добро да си ја извршува функцијата.

Еден интересен факт е дека консумирањето на барем еден оброк богат со јаглени хидрати ја подобрува депресијата, напнатоста, лутината, збунетоста, тагата и заморот кај жените со ПМС.

Што можеме да заклучиме?

Банана е едно неверојатно здраво, вкусно и моќно свежо овошје. Има неверојатни придобивки за вашето здравје и иако е богата со шеќери, тие шеќери му се потребни на вашето тело за да може да ги претвори во енергија и нормално да функционира. Ова неверојатно моќно жолто овошје е важен извор на пребиотици но и на многу важни витамини и минерали како витамин Б6, витамин Ц, витамин А, магнезиум, Калиум, и диететски влакна. Одлична е за стомакот, мозокот, музкулите, бубрезите и црниот дроб. И секако - многу лесно можете да ја консумирате на илјада и еден начин!

‼️Сите фотографии се оригинални, направени од страна на МаријаМаријаМарија, и истите не смеат да се користат без претходно одобрување. Доколку сакате да користите некои од моите фотографии, слободно исконтактирајте ме 💌 .