Marija Marija Marija

🍮 Најлесното трослојно колаче од урми 🍮

трослојно колаче од урми хедер

Кога сакате нешто МНОГУ благо а да нема преработени шеќери, ова брзинско трослојно колаче од урми е совршено за вас. Има само 6 состојки и се прави многу лесно. Од оваа количина ми излегоа 15 парчиња, ама моја препорака е да сечете помали парчиња и да добиете 30 затоа што, верувајте многу е благо. Практично ова е вистинска калориска бомба!

Се чини дека веднаш штом го објавив на мојот инстаграм профил, ова најлесно трослојно колаче од урми стана еден од омилените и најзачувувани десерти. А на мое големо задоволство, добив и добар фидбек од многумина што веднаш го направија и пробаа.

Карамел од урми

Инаку карамелот од урми ми е еден од најчесто употребуваните додатоци во рецепти (не е исто со сируп од урми) и за него решив да посветам целосен пост. Причината е следна: стои долго во фрижидер, може сам по себе да е десерт или пак да биде дел од други десерти. Јас ги практикувам и двете опции.

трослојно колаче од урми

Последно предупредување

Да, ова е навистина последно предупредуање: внимавајте на изедената количина од ова трослојно колаче од урми 😀

Зошто е толку вкусно? Затоа што првиот слој е комбинација од ореви, какао и урми. Вториот слој е комбинација од бадеми, ванила и урми. Третиот слој е карамел. И сосем за крај прелив од црно чоколадо.

Одлично оди со кафе и чај и доколку сте внимателни и имате силен карактер за да не подлегнете на вкусот и ако не дозволите вкусот комплетно да ве обземе, стои долго и во фрижидер. 😆 Со среќа!

Доколку се уште го немаш пробано и направено најлесното трослојно колаче од урми, еве совршена прилика. Те охрабрувам, бидејќи е навистина вкусно и многу, многу благо. Доколку го направиш, тагни го мојот инстаграм профил @marijamarijamarija 

🍮 Најлесното трослојно колаче од урми 🍮

Време на подготовка15 minutes
Ладење во фрижидер2 hours
Вкупно време2 hours 15 minutes
Автор: Марија Марија Марија

Oпрема

 • блендер или процесор за храна
 • тавче

Состојки

Прв слој

 • 1 шоља ореви сомелени
 • 12 урми без семка полиени со врела вода
 • ½ шоља какао

Втор слој

 • 1 шоља бадеми сомелени
 • 12 урми без семка полиени со врела вода
 • 1 с.л. ванила екстракт

Трет слој – Карамел

 • 12 урми без семка полиени со врела вода
 • 1 с.л. ванила екстракт
 • 1 с.л. вода
 • Растопено црно чоколадо (за прелив)

Инструкции

 • Исцедете ги накиснатите урми и изблендајте ги.
 • Додадете ги сомелените ореви и какаото и блендајте се заедно. Ова е смесата за првиот слој – натапкајте ја во тавче и ставете ја во фрижидер додека го подготвувате вториот слој.
 • Исцедете ги накиснатите урми и изблендајте ги.
 • Додадете ги сомелените бадеми и ванилата и блендајте заедно. Ова ви е вториот слој – натапкајте го врз првиот и вратете во фрижидер.
 • Карамелот е веќе познат – ги цедите урмите и ги блендате со 1 лажица вода и 1 лажица ванила додека да добиете мека карамел смеса.
 • Ставете го карамел слојот врз колачето и ставете во фрижидер да се стегне.
 • На крај полијте со малку црно чоколадо и оставете го во фрижидер за убаво да се стегне.
 • Исечете, послушете и внимавајте на количината!

Вкупно парчиња: 15
(препорачана порција: 1 парчe)
Нутритивни вредности од порција:
Калории:
Протеини:
Јаглехидрати:
Масти:
Влакна:

* Јас користам мерилки, ви препорачувам да набавите, многу се корисни а воопшто не се скапи. 
** с.л. = супена лажица - ќе го користам како кратенка
*** к.л. = кафена лажичка - ќе го користам како кратенка

‼️Сите фотографии се оригинални, направени од страна на МаријаМаријаМарија, и истите не смеат да се користат без претходно одобрување. Доколку сакате да користите некои од моите фотографии, слободно исконтактирајте ме 💌 .

[Поврзано] Највкусните чоколадни бомбици со бадеми & портокал