Marija Marija Marija

🧇 Протеински вафли од Наут 🧇

Вафли од Наут - Хедер

Втори во серијата протеински вафли се овие вафли од наут! По вафлите од леќа, нови, со само 7 состојки и 24 грама протеин (без протеин во прав) во целата доза, и секако брзи, лесни и вкусни! Иако главната состојка е наут, верувајте не се чувствува, напротив многу се вкусни! За мене ги правев обични, за Каи ги правев со банана, а следен пат сакам да им додадам плус уште некое овошје, мислам дека ќе бидат уште поубави. Инаку, наутот им додава посебна структура и влажност на тестото.

Погодни се за пребирливи јадачи, но уште поважно, погодни се и за meal-prep што значително може да ви го олесни животот. За да ги направите овие вафли од наут, потребен ви е процесор за храна и тостер за вафли. И наут, секако 😆

И како што гледам, полека но сигурно сабота е ден за палачинки, а недела е ден за вафли.

вафли од наут

Зошто треба да ги направите овие вафли од наут?

Затоа што се уште еден паметен начин да внесете протеин во оброкот (а тоа да не е манџа). Но исто така, се прават многу лесно а и се лесно прилагодливи на вкус. Можете да им додадете, какао, или пак јагоди или малини и со тоа, секој пат да имате различен вкус. Плус, можете да ги јадете со што ви душа сака! Мојот предлог секогаш е путер од кикиритки (уште малку протеин), свежо или смрзнато овошје, кокосов јогурт или домашен џем. Овој пат јас ги јадев со путер од кикирики, сируп од урми и дробени пекани (плус малини) – врвна комбинација! Целиот рецепт е подолу, а имате и кратко видео кај мене на инстаграм во reels. И освен што сум среќна за оваа серија протеински вафли, среќна сум и што мојата колекција на вафли постепено се зголемува. Потсетување, рецепт за вафли имам и во мојата 30 дневна програма за растителна исхрана, како и во прирачникот за бебе оброци 6+м и прирачникот за бебе оброци 9+м.

Доколку си љубител на вафли, сакаш денот да го започнеш со протеински оброк а да не мора да додаваш прашок, овие вафли од наут ги исполнуваат сите услови. Те предизвикувам и охрабрувам да ги направиш и пробаш бидејќи многу се вкусни, здрави, меки и сочни. Доколку ги направиш, тагни го мојот инстаграм профил @marijamarijamarija или остави ми коментар под овој пост.

🧇 Протеински Вафли од Наут 🧇

Автор: Марија Марија Марија

Состојки

 • 100 гр. Наут, од конзерва убаво исцеден и исплакнат
 • шолја Млеко од соја или повеќе, доколку тестото њ многу густо
 • ½ шолја Овесни снегулки
 • 1 Ленено „јајце“ 1 с.л. мелено ленено семе, накиснато во 2,5 с.л. вода
 • 1 с.л. Псилиум (тегавец)
 • 1 к.л. Цимет
 • 2 к.л. Ванила екстракт

Инструкции

 • Најпрво, направете го лененото „јајце“ бидејќи треба да отстои 10тина минути.
 • Потоа, додадете ги сите состојки во процесор за храна и блендајте додека да добиете еднолична смеса.
 • Ставете малку кокосово масло на тостерот за вафли и ставете 1-2 лажици од тестото.
 • Испечете и повторете со остатокот од тестото. Послужете со додадок по желба.

Вкупно парчиња: 6 вафли
(препорачана порција: 3-6 парчиња зависно дали внимавате на калориски внес, вредностите подолу се за целата доза, без додатоци)
Нутритивни вредности од порција:
Калории: 412,8 kcal
Протеини: 23,3 гр.
Јаглехидрати: 40,8 гр.
Масти: 12 гр.
Влакна:
17,2 гр.

* Јас користам мерилки, ви препорачувам да набавите, многу се корисни а воопшто не се скапи. 
** с.л. = супена лажица - ќе го користам како кратенка
*** к.л = кафена лажичка - ќе го користам како кратенка

‼️Сите фотографии се оригинални, направени од страна на МаријаМаријаМарија, и истите не смеат да се користат без претходно одобрување. Доколку сакате да користите некои од моите фотографии, слободно исконтактирајте ме 💌 .