Marija Marija Marija

Овес и овесна каша: чудотворна житарка и моќен оброк

овесна каша - Хедер

Во овој водич ќе прочитате:

овес и овесна каша

Што е овес и овесна каша?

Овес и овесна каша – еден од најпопуларните појадоци на денешницата. И со причина. Овесот спаѓа меѓу најздравите житарки на земјата. Станува збор за интегрална житарка без глутен, и одличен извор на многу важни витамини, минерали, влакна и антиоксиданси.

Овесната каша пак, е оброк направен од овес во комбинација со течност како вода или млеко. Овесната каша е една од ретките „храни за душа“ којашто со генерации претставува нутритивно богат и вкусен појадок.

Верувале или не од овес и овесна каша нема да имате една, нема да имате пет, туку ќе имате десетици придобивки за вашето здравје.

Всушност, не сум ни сигурна дека еден текст ќе биде доволен за да ги опфатиме сите придобивки што ги имаат овесот и овесната каша. Притоа, фактот што е вкусен појадок (подеднакво и цели зрна и снегулки), одличен за енергичен и здрав почеток на денот, нема ни да го сметам за придобивка!

Овес и овесна каша за кожата, косата, губење на тежината и целокупното здравје

Да, убаво прочитавте. Широкиот спектар на здравствени придобивки од овес и овесна каша, го прават овесот една од најздравите опции што можете да ги изедете за појадок. Богат е со диететски влакна и минерали и може да помогне да се намали ризикот од бројни состојби, како што се дијабетес, гојност (дебелина) и срцеви заболувања. Плус, може да го подобри здравјето на вашата кожа и коса.

Поради високата содржина на вода и растворливи влакна, овесната каша помага во процесот на губење тежина и контролирање на нивото на глад. Примарниот тип на растворливи влакна во овесот е бета-глуканот, којшто помага во варењето, ја зголемува ситоста и го потиснува апетитот. Во цревата, бета-глуканот може да се поврзе со жолчните киселини богати со холестерол и да ги транспортира низ дигестивниот тракт и на крајот надвор од телото.

23 здравствени придобивки од овес и овесна каша

Како што веќе кажав, здравствени придобивки од овес и овесна каша има многу, но сега ќе ги наброиме најважните 23. Здравје, сите останати во некоја следна прилика. Притоа, нема да објаснувам преопширно, затоа што сакам да се обидете и да ги прочитате сите. Навистина сметам дека ќе ви користат.

1. Полн е со антиоксиданси

Целото зрно овес е богато со антиоксиданси и полифеноли. Но сепак, најзначајна е единствената група на антиоксиданси наречени авенантрамиди, кои се наоѓаат речиси единствено во овесот.

2. Содржи моќни растворливи влакна

Овесот е богат со бета-глукан, вид растворливи влакна. Во цревата, бета-глуканот делумно се раствора во вода и формира густ раствор сличен на гел.

овес и овесна каша

3. Може да го намали нивото на холестерол

Бета-глуканските влакна кои се наоѓаат во овесот може да помогнат во намалувањето на вкупниот и како и на „лошиот“ LDL холестерол. Исто така, антиоксидансите во овесот работат во тандем со витаминот Ц за да ја спречат оксидацијата на LDL.

4. Помага во регулирање на шеќерот во крвта

Овесот помага да се намали нивото на шеќер во крвта, особено кај луѓето со прекумерна тежина или оние кои имаат дијабетес тип 2. Повторно за ова е задолжен бета-глуканот којшто исто така може да помогне при чувствителност на инсулин.

5. Го одржува дигестивното здравје и помага во справување со констипацијата

Влакната во овесот помагаат во регуларната работа на дебелото црево и помагаат да се спречи констипација (запек). Ја зголемуваат тежината и содржината на вода во столицата, што го олеснува нејзиното минување и го олеснува празнењето.

6. Го зајакнува имунитетот

Овесот, исто така му помага на организмот да се избори со многу несакани болести. Бета-глуканот им помага на неутрофилите побрзо да отпатуваат до местото на инфекцијата и да го подобрат нивниот потенцијал да се изборат или комплетно да ги елиминираат бактериите што ги наоѓаат.

7. Ве држи сити подолго и го помага процесот на слабеење

Овесот не само пто е вкусна храна за појадок, туку и многу заситува. Консумирањето храна што ве држи сити подолг временски период, може да ви помогне да јадете помалку калории и да изгубите тежина. Како и за повеќето до сега набројани бенефити и за ова е задолжен Бета-глуканот. Тој може да го зголеми чувството на ситост со одложување на времето што му е потребно на вашиот стомак да се испразни од изедената храна.

8. Го подобрува квалитетот на сонот

Овесот содржи мелатонин и сложени јаглехидрати коишто можат да помогнат повеќе триптофан да влезе во мозокот и да ви помогне да спиете.

овес и овесна каша
овес и овесна каша

9. Ја зголемува енергијата и атлетскиот перформанс

Поради тоа што овесот е одличен извор на јаглехидрати и протеини, како и калории и енергија, освен што ќе ви го даде потребното количество на енергија, се покажа дека го подобрува метаболизмот и атлетските перформанси. за да ги почувствувате бенефитите, потребно е да го консумирате 45 минути до 1 час пред вежбање.

10. Може да го намали ризикот од рак на дебело црево

Истражувањата покажуваат дека секои дополнителни 10 грама влакна во исхраната на една личност го намалува ризикот од развој на колоректален карцином за 10%!

11. Може да го намали ризикот од развој на детска астма

Истражувањата покажуваат дека раното воведување на овес кај дечињата, пред да наполнат 6 месци, се поврзува со намален ризик од развој на детска астма.

12. Помага во справување на хипертензијата (високиот крвен притисок)

Антиоксидансите на авенантрамид во овесната каша го зголемуваат производството на азотен оксид, кој ги шири и релаксира крвните садови, предизвикувајќи пад на крвниот притисок.

13. Помага во одржување на здравјето на коските

Овесот има многу минерали неопходни за здравјето на коските. Пред сè, богат е со силициум. Овој минерал има улога во формирањето и одржувањето на коските. А, исто така може да помогне во лекувањето на постменопаузалната остеопороза.

14. Може да ги намали симптомите на менопауза

Зголемениот внес на влакна може да ја ублажи раздразливоста предизвикана за време на менопаузата, а овесот се верува дека прави чуда од овој аспект.

15. Помага во третманот за Акни

Сигурно не сте знаеле дека употребата на овес и овесна каша може да го впие вишокот маснотии на вашата кожа и да помогне во лекувањето на акните.

16. Ја хидрира кожата

Овесот може да ги отстрани мртвите клетки од кожата и да делува како природен хидратантен крем. Бета-глуканот формира фина фолија на вашата кожа. Плус, тој продира длабоко во кожата и ја нуди многу потребната влажност.

17. Помага во третирањето на сува и раздразнета кожа

Овесот има директни антиоксидантни и антиинфламаторни својства – и ова може да помогне во лекувањето на чешањето поврзано со сува и иритирана кожа.

18. Ја осветлува кожата

Фактот дека овесот се користи во производи како пилинг за тело, сапуни и креми за пилинг ни кажува колку тој може да биде корисен. Некои истражувања утврдиле дека користењето овес за лице (мешавина од овес во прав и млеко) секое утро, помага во осветлување на кожата.

19. Природен чистач на кожата

Овесот содржи соединенија наречени сапонини кои делуваат како природни средства за чистење и ја отстрануваат нечистотијата и маслото од порите. И, патем, не предизвикуваат иритација.

oves i ovesna kasha

20. Помага во справување со првутот

Овесот помага во справување со првутот, со тоа што го третира чешањето на скалпот и го спречува вишокот маснотии и нечистотија.

21. Може да помогне при опаѓање на косата

Својствата на овесот кои помагаат во лекувањето на првутот помагаат и во спречување на опаѓање на косата. Овесот може да ги зајакне фоликулите на косата и да ја прави вашата коса посилна. Богат е и со Омега-6 масни киселини, коишто помагаат да се поправи оштетената коса.

22. Одличен за време на бременоста

Целите житарки, како што е овесот, се богати со влакна, витамини и растителни соединенија. Овесот содржи и одлично количество растителни протеини. Исто така, содржи и неколку клучни витамини коишто често се дефицитарни кај бремени жени, како на пример витамини Б, диететски влакна и магнезиум.

23. Одлична храна за вашето најмалечко

Овесот е богат со влакна, Магнезиум, Железо и Цинк. Бидејќи е мек, но ја задржува структурата, овесната каша е одличен начин за воведување текстура во исхраната. Високиот хранлив профил на овесот ќе биде од корист за растот и развојот на бебето. Исто така, лесен е за дигестивниот систем на вашето бебе. Помага во заситувањето и апетитот, и спречува појава на гасови. Делува како природен лаксатив и помага во спречување на констипација (запек).


♥️ БОНУС: Специјално за вас приготвив водич со 10 печени овесни оброци, сите до еден превкусни (проверено) и навистина многу лесни и брзи за правење. Преземете го водичот на копчето подолу 👇🏻

Што можеме да заклучиме?

Овесот спаѓа меѓу најздравите житарки на земјата. Станува збор за интегрална житарка без глутен, и одличен извор на многу важни витамини, минерали, влакна и антиоксиданси. Овесната каша е направена од овес во комбинаица со течност како вода или млеко којашто со генерации претставува нутритивно богат и вкусен појадок. Овесто е богат со диететски влакна и минерали и може да помогне да се намали ризикот од бројни состојби, како што се дијабетес, гојност (дебелина) и срцеви заболувања. Плус, може да го подобри здравјето на вашата кожа и коса. Поради високата содржина на вода и растворливи влакна, овесната каша помага во процесот на губење тежина и контролирање на нивото на глад. Примарниот тип на растворливи влакна во овесот е бета-глуканот, којшто помага во варењето, ја зголемува ситоста и го потиснува апетитот. Во цревата, бета-глуканот може да се поврзе со жолчните киселини богати со холестерол и да ги транспортира низ дигестивниот тракт и на крајот надвор од телото.

‼️Сите фотографии се оригинални, направени од страна на МаријаМаријаМарија, и истите не смеат да се користат без претходно одобрување. Доколку сакате да користите некои од моите фотографии, слободно исконтактирајте ме 💌 .