Marija Marija Marija

🍓 Двослоен протеински пудинг 🍓

двослоен протеински пудинг - Хедер

Овој двослоен протеински пудинг, всушност е варијација на мојот протеински чоко пудинг. Подеднакво протеинска, но малку поосвежителна опција. Се прави буквално исто (лесно) а е навистина многу вкусен. Употребете го омилениот засладувач за да си ја подесите блажината, или пак доколку сакате киселкаст вкус, изоставете го комплетно. Инаку во однос на подготовката важи истото – јас го правам со свилено тофу. Но, може да се направи и со обично тофу, но треба да додадете повеќе млеко, да го блендате подолго и крајниот резултат да биде silky smooth.

Десерт, ужина и протеински буст

Овој двослоен протеински пудинг можете да го јадете како десерт, ужина или по вежбање како протеински буст. Нема многу калории што е уште една предност за сите оние коишто внимаваат на дневен внес.

двослоен протеински пудинг
двослоен протеински пудинг

Зошто двослоен протеински пудинг?

За придобивките од тофуто имам доста пишувано во моите претходни рецепти со тофу, а најопфатно објаснив овде. Затоа, нема да ви објаснувам зошто овој двослоен протеински пудинг е здрав. Едноставно ќе ви кажам: освен што е здрав, направете си го бидејќи е вкусен!

Јас го правев со малини, но вие можете да го направите со јагоди, боровници или пак микс од шумско овошје – подеднакво вкусен во сите варијанти.

И така, решив овој пост да е краток и едноставен, баш како и самиот пудинг па нема да должам повеќе. Целиот рецепт и начинот на подготовка го имате подолу во рецептот, а имате и видео од целата подготовка кај мене на инстаграм во reels.

Доколку сакаш брза и протеинска ужинка а да не е купечки пудинг, тогаш мојот двослоен протеински пудинг е за тебе! Многу вкусен и освежителен, со 12 грама протеин и само 190 калории, минимално засладен се прави буквално во секунди (не во минути). Така што, доколку го направиш, тагни го мојот инстаграм профил @marijamarijamarija или остави ми коментар под овој пост.

Двослоен Протеински Пудинг

Време на подготовка5 minutes
Вкупно време5 minutes
Автор: Марија Марија Марија

Состојки

  • 150 гр. Свилено тофу може и обично, само треба подолго да се бленда со повеќе млеко/вода
  • 1 с.л. Јаворов сируп или течен засладувач по желба/вкус
  • 2 с.л. Кокосово млеко (од конзерва) или друго по вкус
  • 4 с.л Малини или друго овошје по желба

Инструкции

  • Во блендар ставете го тофуто, млекото и засладувачот и блендајте додека да добиете свилена смеса.
  • Доколку користите тврдо тофу, ставете поголема количина млеко.
  • Во чашка одвојте половина од смесата и во остатокот од смесата во блендерот додадете ги малините.
  • Блендајте додека смесата да се соедини и истурете ја врз првиот слој.

Вкупно парчиња: 1 порција
(препорачана порција: 1 порција)
Нутритивни вредности од порција: **без додатоци, само пудинг
Калории: 190,4 Kcal
Протеини: 12,1 гр.
Јаглехидрати: 22 гр.
Масти: 4,6 гр.
Влакна: 4,2 гр.

* Јас користам мерилки, ви препорачувам да набавите, многу се корисни а воопшто не се скапи.  
** с.л. = супена лажица - ќе го користам како кратенка 
*** к.л. = кафена лажичка - ќе го користам како кратенка 

‼️Сите фотографии се оригинални, направени од страна на МаријаМаријаМарија, и истите не смеат да се користат без претходно одобрување. Доколку сакате да користите некои од моите фотографии, слободно исконтактирајте ме 💌 .

Оставете коментар

Your email address will not be published. Потребните полиња се обележани со *